Осем архитекти от общо девет кандидатствали са допуснати от конкурсната комисия да продължат в конкурсната за избор на главен архитект на Столичната община.
Списъкът с допуснатите кандидати е публикуван на интернет страницата на общината в секция “Обяви за работа”, към обявата за позицията тук.
До конкурса и провеждане на тест са допуснати следните кандидати:
- арх. Радост Георгиева
- арх. Георги Славов
- арх. Николай Пърпов
- арх. Николай Яръмлъков
- арх. Стефан Добрев
- арх. Нина Илиева
- арх. Павел Михайлов
- арх. Богдана Панайотова
Изискванията към длъжността главен архитект на Столична община, на които трябва да отговарят кандидатите включват завършено висше образование, с минимална образователна степен – магистър, да имaт придобита пълнa пpoeĸтaнтcĸa пpaвocпocoбнocт или необходимия стаж за придобиването й, съгласно чл. 5, ал. 2 от Закона за устройство на територията (ЗУТ) и дa имaт минимум 5 гoдини пpoфecиoнaлeн стаж в дъpжaвнa, oбщинcĸa администрация или чacтнa cтpyĸтypa.
Конкурсната комисия проведе две заседания за преглед на предоставените от кандидатите документи. На първото си заседание комисията направи първоначален преглед и техническа проверка дали кандидатите отговарят на изискванията за длъжността, като единодушно взе решение да се даде възможност на пет от тях да допълнят липсващи документи в подкрепа на кандидатурите им.
На следващото си заседание на 17 март, конкурсната комисия започва обсъждане на критериите за оценка и системата за формиране на резултатите на кандидатите в конкурса. Те ще бъдат публикувани на 19 март след приемането им от комисията.
Допуснатите кандидати ще преминат през конкурсна процедура, включваща тест за професионални познания, практически изпит и интервюта, които ще се провеждат при отворени врати и ще се излъчват онлайн.
За повече детайли и с цел улесняване на проследяването на всички стъпки от конкурсната процедура е създаден е специален сайт на https://architect.sofia.bg/, където може да се намери информация за кандидатите, членовете на конкурсната комисия, системата за оценяване след одобрението й от комисията, официалните документи от конкурса, както и текущите новини около процедурата.
Първата стъпка към поддържането на мотивацията е поставянето на ясни и конкретни цели. Когато знаем точно какво искаме да постигнем, много по-лесно намираме начин да го направим. Големите цели могат да бъдат разбити на по-малки стъпки, което прави процеса по-достъпен и постижим.
Освен това е важно да изградим навици, които подкрепят нашата амбиция. Рутината и дисциплината често са по-надеждни от моментната мотивация, защото създават структура и постоянство. Например, ако искаме да развием ново умение, ежедневната практика дори за 10-15 минути може да доведе до значителен напредък с течение на времето.
Друга съществена част от мотивацията е вдъхновението. Четенето на книги, слушането на мотивиращи подкасти и заобикалянето с хора, които ни вдъхновяват, могат да ни дадат нужната енергия, за да продължим напред. Подкрепящата среда има огромно влияние върху начина, по който възприемаме предизвикателствата и възможностите.
В крайна сметка, мотивацията не е нещо, което просто идва само по себе си – тя е резултат от осъзнати усилия. Когато комбинираме ясни цели, добри навици и вдъхновяваща среда, можем да запазим мотивацията си дългосрочно и да постигнем успех в това, което си поставяме за цел.
